A személyi jövedelemadó fontosabb változásai 2016-ban
Az alábbiakban összegyűjtöttem az érdeklődésre leginkább számot tartó SZJA változásokat, amelyek a 2016-os adóévtől lépnek érvénybe. Igyekeztem közérthető módon tálalni ezt a száraz, de a mindennapjainkat jelentősen érintő témát.
Jó hír, hogy idén nem kell majd mélyebben a zsebünkbe nyúlnunk, legalábbis nem az személyi jövedelemadó miatt. Sőt – kivételesen – talán kicsit lazul az a bizonyos nadrágszíj.
Az adó mértéke
Az egyik legfontosabb változás, hogy idéntől az adó mértéke 16%-ról 15%-ra csökken. Valljuk be: nem ahhoz vagyunk szokva, hogy az adó mértéke csökkenjen.
Családi kedvezmény 2016
A kétgyermekesek kedvezménye SZJA-ban kifejezve 2 500 Ft-tal, havi 12 500 Ft-ra nő.
A jövőben így a családi kedvezmény az alábbiak szerint fog alakulni:
- 1 eltartott esetén: 66 670 Ft adóalap = 10 000 Ft SZJA
- 2 eltartott esetén: 83 330 Ft adóalap = 12 500 Ft SZJA
- 3 és minden további eltartott esetén 220 000 Ft adóalap = 33 000 Ft SZJA
Adóazonosító jel a családi kedvezménynél
Az eltartottak adóazonosító jelét először a 2016. adóévről, 2017-ben esedékes SZJA bevallásban kell majd feltüntetni. A 2015-ös adóbevallásban, valamint adónyilatkozatokban elegendő az eltartottak személyi adatait és lakcímét feltüntetni.
Ne aggódjunk! A NAV minden 25 év alatti olyan személy számára megképzi az adóazonosító jelet, aki még nem rendelkezik ilyennel, és az adókártyát legkésőbb 2016. november 30-ig el is juttatja az érintetteknek.
Első házasok kedvezménye
Az adóalapban kifejezett kedvezmény mértéke 31 250 Ft-ról 33 335 Ft-ra növekszik, így az adóban kifejezett összeg változatlan marad, vagyis 5 000 Ft.
Ingó vagyontárgyak értékesítése
Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgy átruházásából származó éves összes jövedelem adójának 30 000 Ft-ot meg nem haladó részét. Régebben ez 32 000 Ft volt. Erre a változtatásra is azért volt szükség, hogy a 15%-ra csökkent SZJA kulcs mellett az ingó vagyontárgyak adóköteles értékesítésének jövedelmi küszöbe változatlan maradjon, vagyis 200 000 Ft.
Vadon gyűjthető termékek értékesítése
Az egyéni vállalkozói vagy őstermelői igazolvánnyal nem rendelkező magánszemélyek által vadon gyűjtött termények felvásárlónak történő érétkesítésekor az értékesítési bevétel 25%-át kell jövedelemnek tekinteni, vagyis csak ezután kell adózni.
Milyen termékekre vonatkozik ez? Vagyon termő gyógynövények, fűszernövények, gyümölcsök, gombák, és az éticsiga.
A felvásárlónak a vásárláskor vételi jegyet kell kiállítania 2 példányban.
On-line szerencsejátékból származó jövedelem
A külföldi jackpotrendszerből származó nyeremény adóköteles jövedelemnek fog minősülni a jövőben.
Jó hír azonban a szerencsejátékosoknak, hogy az online kaszinójátékból származó nyeremény nem számít jövedelemnek – így nem is adóköteles – kivéve, ha külföldi jackpotrendszerből származik.
És végül: megérkezett az adóbevallás tervezet!
A NAV, első alkalommal 2017-ben a 2016-ról készülő SZJA bevallás tekintetében, a magánszemély ilyen jellegű kérelme nélkül is, elkészíti, a rendelkezésére álló adatok alapján, az adóbevallás tervezetét.
Ezt azoknak a magánszemélyeknek teszi meg a NAV, akik nem egyéni vállalkozók, nem őstermelők, nem kértek munkáltatói adómegállapítást vagy nem tett adónyilatkozatot, és az év utolsó napján rendelkezik ügyfélkapuval.
Az adóbevallási tervezetet minden év március 15-től fogjuk megkapni elektronikus formában. 3 dolgot tehetünk ekkor:
- Elfogadás
- Visszautasítás
- Javítás
- Kiegészítés
Az elfogadásra, kiegészítésre vagy javításra május 20-ig lesz lehetőségünk. A tervezet elfogadásával eleget is tettünk adóbevallási kötelezettségünknek.
Amennyiben visszautasítjuk, akkor az 53-as SZJA bevallás nyomtatványon kell majd – a megszokott módon – adóbevallásunkat teljesíteni.