2. rész
Zárás
A zárás gyakorlatilag a könyvelési dokumentumok és nyilvántartások lezárását jelenti, vagyis a pénztárkönyvét és a kapcsolódó analitikákat.
A zárást követően egy egyenleget kell kapnod az alábbiakra:
- Bevételek
- Költségek
- Kiadások
- Követelések (tartozások a vállalkozásod felé, amik még pénzben nem lettek kifizetve)
- Kötelezettségek (tartozások mások felé, amik még pénzben nem lettek kifizetve)
- Adótartozások (a még fennálló, ki nem fizetett adótartozásod nyilvántartása – ez meg kell, hogy egyezzen az eBev-ből letölthető folyószámla-kimutatással)
- Tárgyi eszközöz záró állománya és a tárgyévi értékcsökkenés összege
- A készlet záró állománya mennyiségen és értékben
Amint láthatod, ezek elkészítése nem kis „meló”. Persze, ha valamelyik rád nem vonatkozik, akkor azt vagy nullásan megcsinálod, vagy el sem készíted mondván, hogy ilyen jellegű gazdasági eseményeid nem voltak. Pl. nem voltak kimenő átutalásos számláid, ezért vevőkövetelésed sem lehet.
A bevételek, költségek és kiadások a pénztárkönyv alapján kerülnek meghatározásra, a tárgyi eszközök értékcsökkenését az SZJA törvény melléklete szerinti mértékben és módon kell elszámolnod diktált kulcsok alapján. Ezt az összeget a pénztárkönyvben nem kell rögzítened, mivel pénzmozgással nem jár.
A készletek záró állománya az adóév utolsó napján készített záróleltárral támasztható alá. Ebben szerepel a készletek, már ha voltak, megnevezése, cikkszáma, mennyiségi egysége és a fellelt mennyiség. Ha év közben vezettél folyamatos készletnyilvántartást, akkor használd annak a záró kimutatását, és abból készíts leltár. A fizikai leltározás azonban a legtöbb esetben elkerülhetetlen, és praktikus is, mert védi az értékeidet.
A készleteknél a legnagyobb gond a beárazás, vagyis az érték meghatározása. Ezt az ún. FIFO (first in first out) módszerrel teheted meg. Előre szólok: nem lesz könnyű!
Minden leltárban lévő készlethez – időrendben visszafelé – vissza kell keresned a beszerzési egységárakat. Ha az utolsó számlában lévő mennyiség nem elég, akkor még egy beszerzést vissza kell ugranod, és így tovább. Pont ez a FIFO módszer lényege: azt feltételezi, hogy a zárókészlet a legutolsó (legfrissebb) beszerzésekből tevődik össze.
Az adóbevallás kitöltése
Elérkeztünk a legsarkalatosabb pontig: az SZJA bevallás kitöltésének fortélyáig.
Először is nyisd meg az ÁNYK programot. Utána Adatok -> Új nyomtatvány -> itt válaszd a 1553-as adóbevallást, aztán megnyitás.
Előlap
Az előlapon töltsd ki az adószámodat, valamint a 4. pontot X-eld be, mert jövedelemadózás szerinti egyéni vállalkozóként fogod a nyomtatványt kitölteni.
Főlap
A főlapon töltsd ki a személyes adatokat, valamint az adóazonosító jeledet. Alul a keltezést se felejtsd el!
1553 A-lap
Ezen a lapon a 10. sorba automatikusan beírásra kerül vállalkozói kivéted, ha volt ilyen. Figyelem! Ha más jövedelmed is volt, pl. munkaviszony, megbízás, akkor szükséged lesz az erről kapott igazolásokra is, úgy mint a 15M30-as nyomtatványra, amelyet 2016. január 31-ig kell a munkáltatódtól megkapnod.
Az ezekben szereplő adatokat a megfelelő sorokban írd be a „d”, jövedelem, oszlopba.
1553 C-lap
A C-lap kitöltésénél a legfontosabb az adóelőleg megfelelő beírása. Ha kihagyod, vagy elrontod, akkor jóval több adót fogsz bevallani a magad terhére!
Ha nem önálló vagy olyan önálló tevékenységből származott jövedelmed, ahol a kifizetőd, munkáltatód levonta az adóelőleget, és te már csak a nettó összeget kaptad meg, akkor ezt a 65. sorba írd be (zárójel: régen ez az 55. sor volt, még jó, hogy egyszerűsödik a nyomtatvány, most 10 sorral szűkült,, azaz bővül…zárójel bezár).
Az egyéni vállalkozásod során megállapított negyedéves adóelőlegeket a 70-73. sorokba írd be.
Ha be is fizetted ezeket az előleget, akkor ezt a 74. sorba írd be. Ha nem, akkor, bár mulasztást követtél el, nincs tragédia, a jelen adóbevallással együtt rendezheted.
1553 13-01-es lap
Most egy nagyobb ugrás következik, és ezzel kezdetét veszi az egyéni vállalkozói adóbevallás kitöltése.
A 13-01-es lapon jelöld az adózás módját. Ez alapesetben jövedelem szerinti adózás, ami „1”-es kódnak felel meg. Egyéb, speciálisabb adózási formákkal (átalányadó, KATA, EVA) jelen cikkünk nem foglalkozik!
Újabb kérdés az ún. jövedelemminimum. Erre akkor vagy kötelezett, ha már a 3-dik vagy azt követő adóévedben vagy, és az adóalapod (nyereséged) nem éri el ezt a bizonyos jövedelemminimumot. A jövedelemminimum kiszámítása nem egyszerű, úgyhogy ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább kérj segítséget.
A cikk azt feltételezi, hogy nem kell a jövedelemminimumot alkalmaznod, mert nyereséges vagy, ezért a 11. sorba írj „4”-et.
A 12. sorba jelöld „X”-szel, hogy nem vettél igénybe de minimis támogatást vagy olyan adókedvezményt, ami ennek minősül. Ez megint elég bonyolult történet, de ez kevés vállalkozót érint, szóval bátran jelöld csak be, hogy nincs ilyened.
1153 13-03-as lap
Ezen a lapon kell feltüntetned a zárás során meghatározott bevételeidet és költségeidet, amelyek beleszámítanak az adóalapba!
Ha ebben nem vagy biztos, akkor olvasd el a zárásról és a pénztárkönyvről szóló részt vagy kérj segítséget szakembertől, például tőlünk!
Mindig a „c” oszlopba írja adatot! Mert a „d” a megszűnésre vonatkozik, az „a” és „b” pedig a részletezésre, kiegészítő adatokra.
1553 13-04-es lap
Ezen a lapon lényegében a program kiszámítja a fizetendő SZJA-t. Itt lehet érvényesíteni a külföldön megfizetett adót, illetve a korábbi évek elhatárolt veszteségét.
1553 13-05-ös lap
A program itt kiszámolja a vállalkozói osztalékalapot terhelő adót. Egyéni vállalkozóknál a törvény úgy tekinti, hogy minden jövedelmet osztaléknak kivesz, azt nem forgatja vissza a vállalkozásba, ezért a megtermelt, és leadózott jövedelemből második körben osztalékadót is kell fizetni, akárcsak a társas vállalkozóknak.
1153 13-06-os lap
Ezen a lapon az ún. kiegészítő adatokat kell feltüntetned. Ebből a legfontosabbak:
- Nyitókészlet (előző évi zárókészlettel egyezik meg)
- Zárókészlet (készletleltár és árazás alapján, lsd. a cikk erre vonatkozó részét)
- Hiányzó, selejtezett készletek értéke (selejtezési jegyzőkönyvek alapján)
- Átlagos foglalkoztatotti létszám
Ezzel a bevallás kitöltése gyakorlatilag véget ért.
A cikksorozatunk záró részében bemutatjuk az adóbevallás benyújtását, és az elfogadó nyugat letöltését, valamint azt, hogyan tudod elektronikusan egyszerűen megőrizni a bevallásodat egy esetleges későbbi adóellenőrzés céljára.
Ha mégis elakadnál
Ha bármelyik ponton belezavarodnál az adóbevallásba, inkább kérj segítséget! Szívesen állunk rendelkezésedre, ráadásul a fiatalos személet és hozzáállás mellett, gyors hatékony és igen kedvező áru megoldást kínálunk.
Adóbevallás, könyvelés, elektronikus és nyomtatott formában is átadva mindösszesen 14 500 Ft+ÁFÁ egyszeri díjért.
(A díj csak akkor magasabb, ha jelentős bizonylatmennyiség van, vagy bonyolultabb gazdasági események merültek fel, de ezt az első ingyenes konzultáció alkalmával tisztázzuk)